Czym jest wolność, czyli VI Niedziela zwykła

Położył przed Tobą ogień i wodę, co zechcesz, po to wyciągniesz rękę. Przed ludźmi życie i śmierć, co ci się podoba, to będzie ci dane.  (Syr 15, 15-20)
Jak bardzo Bóg szanuje nasz wybór? Jak bardzo Jemu zależy na naszej wolności? Kiedy rozmawiam z młodymi ludźmi właśnie kwestia wolnego wyboru jest jedną z najczęściej poruszanych.

Co chcesz, to będziesz miał. Co wybierzesz, to zostanie Ci dane.
Tak bardzo Bóg szanuje Twój wybór.

Jak Wszechmocny może szanować naszą wolność? Jak, skoro wie wszystko, może nam pozwolić na samo-zatracenie, skoro nas kocha? W młodych głowach wydaje się to sprzecznością. Tak wygląda powszechny dziś pogląd na wolność - wolność, to znaczy "wszystko mi wolno". Pełna wolność, to zezwolenie na wszystko.

Ale, kiedy pojawiają się konsekwencje wyborów, równocześnie zadajemy często pytanie: "dlaczego Bóg na to pozwolił?".

To oczywiście wielkie uproszczenie tej wielkiej rozmowy z samym sobą, którą odbywa młody człowiek w wieku dorastania. Bóg stawia przed nami szczęście i nieszczęście, życie i śmierć. I od nas zawsze zależy, co wybierzemy. I On zawsze ten wybór uszanuje. I z tym, że On zawsze szanuje nasz wybór, jest największy problem dla nas.

Co to jest wolność?
Zadajmy pytanie, czym wolność nie jest. Św. Tomasz odpowiada, że gdzie nie ma Boga, gdzie jest grzech, zniewolenie, zło, i wszystko co Bogu przeczy, wtedy mamy do czynienia z nie-wolą, nie-wolnością. Zatem wolność to nieskrępowanie bycie z Bogiem.
Wolność nie równa się wolnemu wyborowi.


Wolność to wolny wybór Boga. Ja swoim wolnym wyborem wybieram Boga. To jest Wolność. I to prowadzi do Wolności.

I na koniec modlitwa z dzisiejszej Mszy Świętej:
Boże, Ty chcesz przebywać w sercach prawych i szczerych, daj abyśmy z pomocą Twojej łaski stali się godnym mieszkaniem dla Ciebie. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Przeczytaj też

Co Jezus dzisiaj wyrzuca z mojej świątyni?

Pokaż Jezusa!

Mimo zamkniętych drzwi i ludzkich obaw

Idź do światła