Miara naszej wiary
obrazy Słowa
- Jezus z Apostołami przechodzi przez palącą ziemię. Jest ro ziemia pogan. Każdy kontakt może skończyć się zaciągnięciem nieczystości rytualnej. Ponadto za Mistrzem woła jakaś natrętna miejscowa kobieta. Apostołowie być może są rozdrażnieni. Nie wstawiają się wprost za kobietą. Ale prowokują Jezusa do jakiegoś ruchu.
- W efekcie tego kobieta, być może za niemą zgodą Apostołów zostaje dopuszczona do bezpośredniej bliskości z Jezusem. Jest ona niezwykle zacięta w swym proszeniu i w dialogu z Jezusem. Widać jedno - jest ona pełna szacunku dla Mistrza i wie, że tylko On może jej pomóc.
- Jak zmierzyć się z tym trudnym słowem? Jakie skutki wywołuje ta trudna historia?
- Jezus dokonuje cudu - odpowiada na pragnienie kobiety. W tym widać jak ważne są pragnienia w relacji do Jezusa. Pragnienie jest sposobem komunikacji między moim wnętrzem, świadomością i Bogiem.
- Apostołowie widzą, że choć Jezus uznaje pierwszeństwo Izraela i tradycji, jest otwarty na to, z czym przychodzą ludzie, nawet poganie. Jego władza jest powszechna, oblicze Jego i treść Ewangelii wykracza poza nasze ciasne rozumienie.
- Ma miejsce szczera rozmowa kobiety i Jezusa. Jest to podstawa duchowości i dlatego, być może, to najważniejszy skutek tej historii. Jezus i niewiasta patrzą sobie w oczy. Kobieta nie ma już podstaw do poczucia niższości. Dialog jest celem każdej naszej pobożności. Nawet nieidealny. Nawet pełen emocji, uprzedzeń, zdradzający naszą słabość. Nigdy nie jest bezowocny.